search
Aktualności

Jak zaprojektować bezpieczną i wydajną instalację technologiczną dla huty szkła?


Huta szkła to bardzo specyficzny, zaawansowany technologicznie i niebezpieczny obiekt. Szereg procesów technologicznych, niezbędnych do funkcjonowania huty oraz zapewnienia ciągłości produkcji szkła, oparty jest na bardzo rozbudowanym systemie bezpieczeństwa. Mowa tutaj m.in. o w pełni zautomatyzowanych układach chłodzenia oraz zasilania pieca w gaz ziemny i inne media techniczne oraz technologiczne, takie jak woda procesowa, sprężone powietrze czy też mieszanki gazów niebezpiecznych.
Pieca hutniczego nie da się zatrzymać i za chwilę uruchomić ponownie. To technologicznie niemożliwe. Właśnie dlatego tak ważna jest niezawodność działania, a co za tym idzie – bezpieczeństwo

 
Główne elementy, na które należy zwrócić uwagę projektując hutę szkła:
  • bezpieczeństwo

  • brak możliwości zatrzymania pieca hutniczego

  • obecność mieszanek gazów niebezpiecznych

Jak wygląda infrastruktura huty szkła i jakie instalacje najczęściej wymagają modernizacji?

Szczególnie ważny w funkcjonowaniu huty szkła jest gaz do zasilania palników, ale także układ wody chłodzącej i gazy niebezpieczne, niezbędne do wytwarzania atmosfery do produkcji szkła. Równie ważne jest sprężone powietrze, które służy do sterowania układami pneumatycznymi. Wszystkie układy w hucie szkła - bez wyjątków - muszą działać praktycznie bezawaryjnie. Powinny też wyposażone być w rozwiązania zastępcze, które można użyć w razie awarii krytycznej części instalacji. Jak wiadomo, zdarzają się awarie, na które nikt nie ma wpływu. Najczęściej wynikają one z naturalnego zużycia materiałów z biegiem lat użytkowania. Dla przykładu, układ chłodzenia wypełniony jest wodą cyrkulującą w sposób ciągły. Co prawda, woda ta jest na bieżąco uzdatniana, oczyszczana i chłodzona, ale nie da się uniknąć jej niszczącego wpływu na stalowe rurociągi, którymi jest transportowana.

Wszystkie urządzenia chłodzące, piec oraz wanna synowa wykonane są ze stali, która jest materiałem odpornym na trudne warunki temperaturowe panujące w całej hucie, a zwłaszcza wewnątrz ceramiki pieca i w całym ciągu linii przepływu szkła. Należy dążyć do tego, aby w razie awaryjnej sytuacji w szybkim czasie można było dokonać wymiany chociażby jednej chłodnicy, węża bądź innego elementu zużywalnego.

Niestety, w hutach szkła z reguły nie dokonuje się małych modernizacji, związanych z całym procesem technologicznym, aby nie zatrzymywać pieca nawet na chwilę. Piec hutniczy pracuje przeciętnie około kilkanaście lat w trybie pracy ciągłej, czyli pracy 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Jeśli konieczna jest modernizacja albo wymiana części instalacji krytycznych, zwykle podejmuje się działania kompleksowe, czyli poważną inwestycję, obejmującą wyburzenie pieca, budowę nowego pieca i wymianę całości instalacji technologicznych.

Realizacja projektu: Co należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji technologicznej dla huty szkła?

Zaprojektowanie instalacji technologicznej dla huty szkła to wyzwanie dla specjalistów z dziedziny układów chłodzenia, dystrybucji gazów oraz systemów automatycznego sterowania i bezpieczeństwa.

Najważniejszym zadaniem jest właściwe określenie założeń i parametrów technologicznych projektowanej instalacji. Etap ten będzie miał bowiem kluczowe znaczenie dla właściwego doboru urządzeń, rozmiaru rurociągów technologicznych oraz systemu sterowania i bezpieczeństwa dla projektowanej instalacji.

WYBRANE projekty

Więcej informacji

PROJET
Mieszalnik do produkcji kwasu hialuronowego

Projekt i produkcja mieszalnika do kwasu hialuronowego dla Klienta z branży biotechnologicznej. Mieszalnik wykonany w wysokim standardzie.  

Więcej informacji
PROJET
Instalacja do form płynnych dla klienta z branży farmaceutycznej

Kompleksowa realizacja projektu: projekt instalacji, produkcja urządzeń, automatyka, uruchomienie, kwalifikacje.  

Więcej informacji
PROJET
Platforma R&D do produkcji kwasu hialuronowego

Nasz francuski oddział wykonał projekt, produkcję, kwalifikację i uruchomienie platformy fermentacyjnej o pojemności 1000L  

Więcej informacji

Planują Państwo projekt?

Nasi Klienci

Zaufali nam

Dołącz do nas!
arrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram