search
Aktualności

Dobór właściwego smaru

Niewłaściwy dobór smaru do łożysk może przyczynić się do poważnych konsekwencji takich jak nadmierne zużycie łożyska co w konsekwencji może prowadzić do jego uszkodzenia. Innymi problemami mogą być szybkie utlenianie smaru, problemy z korozją, twardnienie smaru bądź jego „wysychanie” w temperaturach granicznych jego stosowania itp. Dobierając odpowiedni smar należy przede wszystkim przeanalizować dokładnie miejsce jego aplikacji, typ łożyska, warunki i zakres temperatur pracy, obroty, obciążenie itp. Nie bez powodu istnieje na rynku wiele różnego rodzaju smarów w wielu klasach konsystencji opartych na różnego typu zagęszczaczach, olejach bazowych jak również zawierających różne dodatki stałe jak np. dwusiarczek molibdenu.

Lepkość oleju bazowego

Lepkość oleju bazowego użytego do komponowania smaru ma również istotne znaczenie. Smary oparte na olejach bazowych o niskiej lepkości znajdują zastosowanie tam, gdzie występują szybkie obroty, stosunkowo niska temperatura i niewielkie obciążenie. Z kolei smary oparte na olejach bazowych o wysokiej lepkości stosowane są tam gdzie występują duże obciążenia, niewielkie obroty oraz wysoka temperatura. Oczywiście nie jest to regułą bo istnieją węzły tarcia w których występują jeszcze odmienne warunki tj. wysokie temperatury i wysokie obroty jak np. w wentylatorach zainstalowanych w piecach.

Klasa konsystencji smaru

Klasa konsystencji smaru jest również istotna np. smar stosowany w układach centralnego smarowania musi być odpowiednio „miękki” i dobrze pompowalny. W takich przypadkach stosuje smary klasy konsystencji NLGI 0/00. Odpowiednio dobrany zagęszczasz nadaje smarowi odpowiednich właściwości użytkowych takich jak górna i dolna temperatura pracy, odporność na czynniki zewnętrzne np. dostęp wody, rozpuszczalników, ochronę antykorozyjną, wydzielanie oleju ze smaru. Uniwersalne smary litowe mogą pracować przy temperaturach wynoszących maksymalnie 130 stopni C, poprawę właściwości wysokotemperaturowych uzyskano w smarach kompleksowych litowych, które mogą pracować przy temperaturach dochodzących do 180 stopni C w zależności od zastosowanego oleju bazowego. Przy wyższych temperaturach może istnieć konieczność zastosowania innych rozwiązań np. smarów polimocznikowych czy też syntetycznych PFPE/PTFE mogących pracować w ekstremalnych warunkach temperaturowych. W warunkach w których woda może się przedostawać do łożyska wymagane jest stosowanie smarów odpornych na wymywanie wodą takich jak smary wapniowe lub kompleksowe wapniowe, a sam smar musi posiadać podwyższone właściwości przeciwkorozyjne. Smary oparte na sulfonianie wapnia łączą wiele zalet smarów opartych na innych zagęszczaczach. Posiadają bardzo dobre właściwości EP, mogą pracować przy wysokich obciążeniach, nie powodują korozji, są odporne na działanie sił ścinających oraz mogą pracować w wysokich temperaturach. Należy zdawać sobie sprawę przy zamianie smaru, że niektóre zagęszczacze jak również oleje bazowe wchodzące w skład smaru mogą być ze sobą niekompatybilne. W takich sytuacjach konieczne są specjalne procedury zamiany smaru w układzie.  Tak więc, dobór właściwego smaru w aplikacjach nietypowych nie jest sprawą oczywistą. Firma Boccard Kates posiada wieloletnie doświadczenie związane z doborem właściwych smarów we właściwe miejsce. Świadczy kompleksowe usługi Total Fluid Management w ramach programu BOCLUBE® tj. pełnego zarządzania gospodarką smarowniczą w zakładach przemysłowych.

WYBRANE projekty

Więcej informacji

PROJET
Mieszalnik do produkcji kwasu hialuronowego

Projekt i produkcja mieszalnika do kwasu hialuronowego dla Klienta z branży biotechnologicznej. Mieszalnik wykonany w wysokim standardzie.  

Więcej informacji
PROJET
Mieszalniki dla Klienta z branży kosmetycznej

Produkcja i dostawa mieszalników przejezdnych dla Klienta z branży kosmetycznej.

Więcej informacji
PROJET
Mieszalnik stożkowy dla przemysłu szklarskiego

Mieszalnik do krzemionki i wodorotlenku potasu dla przemysłu szklarskiego.

Więcej informacji

Planują Państwo projekt?

Nasi Klienci

Zaufali nam

Dołącz do nas!
arrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram