Wpływ gospodarki smarowniczej na funkcjonowanie zakładu produkcyjnego
Gospodarka smarownicza jest istotnym elementem utrzymania ruchu i może w znaczący sposób generować lub obniżać jego koszty. Prowadzona w sposób racjonalny eliminuje najczęściej spotykane problemy takie jak: zbyt wiele środków w użyciu, źle zdefiniowane wymagania maszyn i urządzeń, brak nadzoru nad czystością układów, niska jakość środków, brak zapisów (historii smarowania), niska świadomość personelu, nieodpowiednio zaplanowane działania smarownicze, brak odpowiedzialności za smarowanie.
Nowoczesny serwis olejowy pozwala na wyeliminowanie wielu kosztów związanych nie tylko ze stratami płynów eksploatacyjnych, ale i awarii będących następstwem nieprawidłowości występujących w ciągach technologicznych czy zespołach roboczych.
Jakość smarowania ma główny wpływ na koszty utrzymania ruchu oraz na czas eksploatacji maszyn i urządzeń.
profesjonalny serwis olejowy zapewnia bezpieczeństwo ludzi i produkcji
Profesjonalny serwis gospodarki smarowniczej gwarantuje większe bezpieczeństwo, zarówno pracowników, jak i produkcji. Pracownicy wykonujący okresowe prace smarownicze nie muszą być już narażeni na bliskość ruchomych części maszyn, przebywanie w miejscach, w których występuje wysoka temperatura, zapylenie lub istnieje ryzyko porażenia prądem dzięki wyprowadzeniu punktów smarnych w bezpieczne miejsca. To pozwala na dosmarowanie przy jak najmniejszej ingerencji w pracę maszyny.
Z kolei produkcja nie jest zagrożona ryzykiem użycia niewłaściwych środków smarnych, bez wymaganych atestów i certyfikatów, co jest szczególnie ważne dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego.
Obecnie nowoczesna gospodarka smarownicza obejmuje wiele aspektów funkcjonowania zakładu przemysłowego począwszy od: logistyki zakupów środków smarnych i materiałów filtracyjnych, gospodarki magazynowej tych produktów, diagnostyki i monitoringu środków w eksploatacji, po przez dobór środków smarnych i ich aplikację, czyszczenia techniczne, szkolenia personelu a skończywszy na drobnych naprawach układów hydraulicznych i układów smarowania oraz gospodarkę odpadami.
Troska o środowisko
Kolejną korzyścią wynikającą z profesjonalizacji serwisu gospodarki smarowniczej jest redukcja odpadów i lepsze zarządzanie nimi. Obecnie kładzie się coraz większy nacisk na eliminację powstawania odpadów a sama utylizacja odpadów zaczyna coraz więcej kosztować.
Właściwa pielęgnacja chłodziwa, stały monitoring i odpowiednio wczesne reagowanie pozwalają na wydłużenie pracy chłodziwa oraz minimalizują ilość powstałych na skutek przedwczesnych wymian odpadów. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej pielęgnowane chłodziwa z czasem ulegają zanieczyszczeniu wiórami, pyłem z obróbki, olejami obcymi, czy też zanieczyszczeniami z powietrza. Urządzenia filtracyjne stosowane przy obrabiarkach nie mogą skutecznie wyłapać krążących w emulsji i zalegających w zakamarkach zbiorników zanieczyszczeń.
Nawarstwianie się tych zanieczyszczeń często prowadzi do wzrostu aktywności mikrobiologicznej i w efekcie konieczności wymiany chłodziwa na nowe. Można tego uniknąć, stosując dodatkowe metody i urządzenia regenerujące chłodziwo, w które zazwyczaj wyposażone są serwisy. Zastosowanie w odpowiednim czasie eksploatacji chłodziwa specjalnego agregatu filtracyjnego w połączeniu z mechanicznym usunięciem zanieczyszczeń oraz naświetlaniem światłem UV emulsji może nawet kilkukrotnie wydłużyć czas jej eksploatacji. Okres ten jest uzależniony od jakości używanego koncentratu oraz od specyfiki obróbki. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli zaoszczędzić na kosztach zakupu koncentratu oraz na kosztach utylizacji odpadów.
zdaniem naszego eksperta
Moim zdaniem organizacja profesjonalnego serwisu olejowego we własnym zakresie, bez wsparcia specjalistów, nie jest możliwa. Nie wystarczy oddelegować ludzi, by wykonywali czynności związane z serwisem olejowym. Trzeba jeszcze mieć odpowiednie zaplecze techniczne i wiedzę.
Prefabrykacja i montaż rurociągów oraz konstrukcji wsporczych do instalacji do badania silników lotniczych. Spełnienie wymagań Klienta dotyczących jakości prefabrykowanych rurociągów.