Projekt i produkcja mieszalnika do kwasu hialuronowego dla Klienta z branży biotechnologicznej. Mieszalnik wykonany w wysokim standardzie.
Kluczem do poprawnego zaprojektowania mieszalnika przeznaczonego do mieszania substancji o dużych lepkościach jest dokładny pomiar ich parametrów materiałowych. Należy także poznać specyficzne cechy i właściwości takich substancji, a także zidentyfikować wszystkie ograniczenia procesowe i technologiczne występujące w procesie ich mieszania. Dysponując odpowiednią wiedzą, możemy zapobiec problemom, które często występują przy mieszaniu cieczy o różnej lepkości. W tym celu ważne jest przede wszystkim zastosowanie odpowiedniego systemu mieszadeł. Przykładowo, dla substancji takich jak żelatyna bardzo dobrze sprawdza się użycie podwójnego systemu mieszadeł, złożonego z:
- mieszadła ramowego ze skrobakami – zapobiega ono rozwarstwianiu się produktu. Skrobaki dodatkowo chronią przed przypalaniem/przyczepianiem się produktu do ścian zbiornika i zapewniają dobry transfer ciepła podczas podgrzewania lub chłodzenia, gdyż wymuszają przeniesienie najbliższych warstw produktu z płaszcza grzewczego do wnętrza mieszalnika;
- mieszadła łopatkowego – odpowiada ono za główny proces mieszania i może być stosowane w pełnym zakresie lepkości i gęstości. W zależności od prędkości obrotowej mieszadło to zapewnia nielaminarny ruch produktu, natomiast w zależności od konstrukcji zapewnia możliwość mieszania małych objętości nawet w dużych objętościach produktu.