search
Aktualności

Otwarcie nowego zakładu produkcyjnego dla przemysłu jądrowego w Wielkiej Brytanii

  • Otwarcie dużego zakładu produkcyjnego w branży jądrowej przez Nigela Canna, dyrektora ds. realizacji projektu Hinkley Point C
  • Obiekt został stworzony, aby sprostać wymaganiom nowej globalnej energetyki jądrowej
  • Rozwój stanowi część strategii ekspansji firmy w Europie i ambicji bycia siłą napędową w odbudowie przemysłu jądrowego w Wielkiej Brytanii. Nowy zakład produkcyjny w północnej Walii stworzy około 200 stałych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów.
  • Budowa elektrowni jądrowej wpisuje się w tworzenie stabilności i bezpieczeństwa energetycznego Wielkiej Brytanii oraz realizację celów związanych z ochroną środowiska.

Firma Boccard, ze specjalizacją na rynku energetycznym, otworzyła swój pierwszy duży zakład produkujący na potrzeby energetyki jądrowej w Wielkiej Brytanii w Broughton w Północnej Walii.  Celem jest wzmocnienie pozycji Wielkiej Brytanii jako ważnego strategicznego miejsca dla rozwoju technologii jądrowych.

W zakładzie Boccard Broughton powstanie 200 miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów, z czego 50 znajdzie zatrudnienie w łańcuchu dostaw. Będzie to duży impuls dla regionu Deeside, który obejmuje Cheshire i Flintshire na granicy Walii i Anglii i który jest również głównym obszarem działań produkcyjnych  dla Airbusa,  jak również  stanowi Centrum Zaawansowanych Badań Produkcyjnych (AMRC).

Firma Boccard, założona w 1918 r. i zatrudniająca 3500 pracowników w 35 krajach na całym świecie, ogłosiła, że ​​posunięcie to wesprze rozwój brytyjskiego przemysłu jądrowego i zapewni krajowi i Europie środki na zwiększenie elastyczności energetycznej i bezpieczeństwa dostaw. Przejście od paliw kopalnych do bardziej ekologicznych źródeł przyspiesza, a zapotrzebowanie na odpowiednią, niezawodną i przystępną cenowo czystą energię rośnie.

W obiekcie będzie działać opatentowany przez firmę, w pełni cyfrowy proces (BocTrack®). BocTrack to narzędzie, które zapewnia całkowitą kontrolę nad pracami inżynierskimi, produkcyjnymi i konstrukcyjnymi od projektu i koncepcji, poprzez otrzymanie planu izometrycznego i produkcję, aż do momentu zakończenia procesu montażu.

Nowa działalność w Wielkiej Brytanii opiera się na bogatym, 50-letnim doświadczeniu Boccard w przemyśle jądrowym, w ramach którego firma wspierała programy budowy nowych obiektów z zakresu energetyki jądrowej, uczestnicząc w budowie większości francuskich reaktorów jądrowych. W Wielkiej Brytanii Boccard jest zaangażowany w liczne kontrakty związane z budową Hinkley Point C, która będzie pierwszą elektrownią jądrową wybudowaną w Wielkiej Brytanii od 20 lat. Nowy obiekt, po uruchomieniu, będzie wytwarzał energię wystarczającą do zasilenia około 6 milionów domów przez okres ponad 60 lat.

Bruno Boccard, Prezes i Dyrektor Generalny w Boccard: "Nasz nowy zakład w Północnej Walii oznacza duży rozwój w naszej ponad 100-letniej historii i stanowi część naszej strategii rozszerzania działalności w zakresie energii jądrowej w Wielkiej Brytanii i w naszym europejskim portfolio. Energia jądrowa jest obecnie uznawana za główne źródło bez emisyjnej energii, które jest w stanie sprostać rosnącym potrzebom energetycznym świata i wyzwaniom środowiskowym. Rząd brytyjski wierzy w przyszłość tego czystego źródła energii, a ponadto zapewni ono bardzo potrzebną niezależność energetyczną, bezpieczeństwo i przystępność cenową w czasach, gdy dostawy energii są coraz bardziej niepewne, a koszty jej wytwarzania stale rosną.

"Jako firma planujemy wykorzystać nasze pięćdziesięcioletnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji, tak aby być liderem wśród producentów rozwiązań w branży energetycznej.

“Zdecydowaliśmy się zlokalizować nasz nowy, zaawansowany technologicznie zakład w Broughton, ponieważ jest to punkt kluczowy dla przemysłu nuklearnego, a to daje nam dostęp do wysoko wykwalifikowanej bazy pracowników."

"Ponadto nasza inwestycja będzie wspierać niezależną produkcję, pomagając pozycjonować Wielką Brytanię jako wiodącą globalną siłę w tym sektorze". 

Otwierając nowy obiekt, Nigel Cann,  dyrektor ds. dostaw w Hinkley Point C , skomentował: "Hinkley Point C zapewni ponad 25 000 miejsc pracy w całej Wielkiej Brytanii i zainwestuje 18 miliardów funtów w brytyjski łańcuch dostaw.

"Mamy silne związki z Walią, a na placu budowy dominują walijscy pracownicy. Fabryka tutaj, w Broughton, pozwala naszemu partnerowi Boccard tworzyć wysokiej jakości produkty z wykwalifikowaną siłą roboczą  nie tylko dla Hinkley Point C, również  dla kolejnych projektów.

"Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę być tutaj na początku wielkiej szansy, jaką daje ta fabryka i wytwarzane przez nią produkty".

Minister gospodarki Vaughan Gething powiedział: „Jestem bardzo zadowolony, że Boccard inwestuje w Północnej Walii, co świadczy o umiejętnościach i doświadczeniu,
jakie posiadamy w regionie, a wraz z AMRC i innymi partnerami postrzegamy Północną Walię jako strategiczną lokalizację gotową na rozwój energetyki jądrowej w Wielkiej Brytanii".

Strategia rządu brytyjskiego obejmuje znaczne przyspieszenie rozwoju energetyki jądrowej, przy czym ambicją jest osiągnięcie do 2050 r. mocy 24 GW, co będzie stanowić do około 25% prognozowanego zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na energię elektryczną. Kluczowym elementem strategii będzie rozwój małych reaktorów modułowych (SMR), które są już w fazie rozwoju i stanowią początek nowego etapu w energetyce jądrowej.  W celu realizacji nowych projektów powołano nowy organ rządowy - Great British Nuclear, który dysponuje znacznymi środkami finansowymi, a także uruchomiono fundusz Future Nuclear Enabling Fund o wartości 120 mln GBP.

 
Boccard new nuclear manufacturing facility in Broughton, UK.

WYBRANE projekty

Więcej informacji

PROJET
Świętujemy produkcję urządzenia nr 5000!

Przez ponad 30 lat działalności na rynku polskim wyprodukowaliśmy ponad 5000 urządzeń procesowych, zarówno samodzielnych urządzeń jak i elementów kompleksowych instalacji procesowych. Wśród  urządzeń znajdują się: mieszalniki do płynów, proszków, bioreaktory/fermentory, reaktory, zbiorniki magazynowe i procesowe, homogenizatory, stacje mycia, mieszadła i systemy mieszania.

Więcej informacji
PROJET
Biotechnologia morska: możliwości i wyzwania szybko rozwijającego się sektora

Niebieskie produkty przyszłości. Naukowcy pracują nad pozyskaniem produktów z takich mikroorganizmów jak mikroalgi, bakterie, grzyby, z glonów i bezkręgowców (ogórki morskie, jeżowce). Ten bardzo obiecujący i wciąż mało eksploatowany sektor stoi przed wieloma wyzwaniami, w tym przed industrializacją procesów. Poznaj zastosowania biotechnologii morskiej, możliwości i wyzwania stojące przed branżą i dowiedz się, jak zespoły projektowe […]

Więcej informacji
PROJET
Plasma Pillow Plate

Jedną z największych zalet płaszczy typu Plasma Pillow Plate jest ich skuteczność. Wynika ona między innymi z tego, że stale austenityczne mają bardzo małe współczynniki przewodzenia ciepła.

Więcej informacji
arrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram